miercuri, 4 februarie 2026

VIOREL ILIȘOI, CULTURA ÎN TRANZIȚIE, EDITURA GRI, BUCUREȘTI, 2026

 POETUL LA PUȘCĂRIE

* Interviu la vorbitor cu poetul Costel Zăgan

      Un poet a debutat în penitenciar! Prima condamnare - sigur și ultima - , prima carte. Una multiplicată la mașina de scris, manufacturată apoi - tăiată, cusută, lipită, ilustrată exemplar cu exemplar - în celulă.

   Tiraj confidențial, la propriu, distribuit cu parcimonie înlăuntrul și în afara închisorii. Totuși, orice s-ar spune, este un debut. Și este poezie.

   Costel Zăgan e poet și când își scrie CNP-ul. Visător incurabil, neadaptat, aerian, ”copil din flori al zăpezii”, cum singur se definește într-un poem.

VIOREL ILIȘOI :

- Ce impact are literatura asupra cititorilor din închisoare?

COSTEL ZĂGAN:

- În primul rând, trebuie să ai organ pentru așa ceva, pentru lectură. Există și deținuți care-mi solicită Platon...Aici se află infractori care revin, abonați ai penitenciarului: pe cei mai mulți literatura doar îi însoțește, nu îi modifică. Literatura e o salvare pentru cei care au mai avut contacte culturale și afară, iar pușcăria este doar un accident. Și pentru alții este, poate, un drog. 

...........................................................................................................................................................................     TIMPUL nr.12, decembrie 1995   

CERVANTES INTERNAȚIONAL, 68, 2026, BUCUREȘTI

 COSTEL ZĂGAN

* Scriu, adică sunt liber.

* Citesc lumea înconjurătoare.

* Care-i animalul meu lăuntric, Doamne?

* Cărțile sunt jucăriile mele preferate: citind redevin copil.

* Timpul este Dumnezeu..


SALAMAN RUSCHDIE, VERSETELE SATANICE, 1988

 *** Ce tâmpenie e totul!...Mi se face greață.